ПЕТТЕ НЕРАЗУМНИ
Божието Слово често ни дава естествената среда или обстановката, в която вярващите трябва да живеят съвместно с хора, които не са спасени. Христос прати учениците си като овце сред вълци(Мат.10:16); плевелите са между житото(Мат.13: 30); и разумните и неразумните са заедно(Мат.25гл.).
Притчата за 10-те девици е картина на душевното сходство и духовното различие във вярващите. По външност девиците не се различаваха. Всички имаха своите си лампи. Лампата е външността – това което хората виждат. В притчата виждаме, че разумните и неразумните имаха светещи светилници, т.е. добри дела, но всеки знае, че добри дела могат да бъдат извършвани, както от вярващи, така и от невярващи.
Слушал съм хора да казват, че някои светски личности по дела и характер са "истински християни". Не могат да бъдат такива от делата си, защото да бъдеш истински християнин означава да си в Христос, а то е само чрез Божията благодат. Тук има повече от делата. В притчата всички чакаха младоженец. Това е присъщо само на тези, които имаха вяра в Бог. Те имаха светилници и все пак заспаха, понеже Той се бавеше. Приликата в 10-те девици беше изцяло в тяхната външност, а разликата в тяхната вътрешност. Разликата между девиците е в едно единствено нещо – МАСЛОТО. Не става и дума за маслото в лампите (такова имаше и в десетте лампи), а за маслото в съдовете. Неразумните девици имаха добра външност, но празна вътрешност. Съдовете представляват вътрешността; там от където произлиза силата за светлината на лампата; там от където произлизат мотивите, които направляват християните.
Какво е тогава маслото в съдовете? Това е Святият Дух, който чрез новорождението става съдържанието на съда(вътрешността) на човека. Това липсваше в неразумните и това беше единствената разлика между тях, което и стана причина в последствие неразумните да чуят неумолимите думи: "Истина ви казвам, не ви познавам."
В 2Кор.4:7 четем: "А ние имаме това съкровище в пръстни съдове, за да се види, че превъзходната сила е от Бога, а не от нас". Без Святият Дух, вътрешността на човека е празна – в пръстния му съд няма масло! Как тогава разумните и неразумните бяха заедно? Така както и плевелите растат заедно с житото. Те намират добра покана и прием в църквите; вземат дейно участие в мероприятия; имат добри инициативи, но не притежават Духа.
Забележете думите: "вашата виделина", а също и "добрите ви дела"(Мат.5:16). Това може да свети между човеците и да прослави Бога, в което няма нищо чудно, както и всички творения Го прославят. "Небесата разказват Славата Божия и просторът известява делото на ръцете Му"(Пс.19:1), но то няма нищо общо с новорождението и спасението....
Обърнете внимание, че Мат. 5:16 говори за "тяхната правда". Това са техните дела, това е тяхната външност! До тук е душевното сходство между разумни и неразумни. Що се отнася до същността им, те са празни! Това е духовното различие, което се оказа и фатално! И фарисеите също имаха правда, но такава правда не спасява. Когато Христос ни заявява, че нашата правда трябва да надмине правдата на фарисеите (Мат.5:20), Той не ни призовава в съревнование с книжниците и фарисеите, а ни казва, че за да влезем в Небесното царство, ние се нуждаем от по-съвършена правда. Ап. Павел казва: "...да се намеря в Него, без да имам за своя правда оная, която е от закона, но оная, която е чрез вяра в Христа,тоест правдата, която е от Бога въз основа на вяра" (Фил.3:9).
Спасителната правда чрез вяра по благодат от Бога се проявява първо в нашата същност(в Духа) и след това в нашата външност(лампата). Святият Дух също изпълва вътрешността преди да се прояви външно - чрез плода на Духа(Гал.5:22). Исус каза на фарисеите: "вие сте, които се показвате праведни пред човеците; но Бог знае сърцата ви."(Лука 16:15)(Мат.23:28) Външността на неразумните беше добра, но забележете че техните светилници мъждукаха (Мат.25:8). Това означава, че източника на вътрешните им мотиви и сила не беше Святия Дух. Тяхната вътрешност бе празна и нямаха ръководство или ако имаха такова, то беше от емоции; от заимстване на идеи и чужди опитности; религиозни традиции и човешки поучения.
Саул беше съветвал Давид, когато излизаше да се бие с Голиат и "... облече Давид с облеклото си, тури меден шлем на главата му, и броня и Давид препаса неговия меч"(1Царе 17:38), но Давид разбра, че това е безполезно оръжие. Филистимците следваха Исак и претендираха, че кладенците, които той изкопаваше са техни, но самите те не изкопаваха свои кладенци(Бит.26:18-22). Това показва, че чужди опитности, начини, средства, и разчитане на ръководство от другите не може да бъде заместител на маслото в пръстния съд. Неразумните нямаха такова масло – помазание. Има много хора в християнските църкви, които никога не са били новородени. Те не се познават по външни белези, както плевелите не се различават от житото, но рано или късно, те се обявяват в опозиция на Святия Дух. Затова и ап. Йоан пише: "От нас излязоха, но не бяха от нас; защото ако бяха били от нас, щяха да си останат с нас; но излязоха, за да стане явно, че те всички не са от нас. А вие сте помазани от Светия..." (1Йоан 2:19,20)
Аз съм чувал тълкувание на притчата за 10-те девици, като 5-те неразумни се определят като едни, които "не са устояли до край". В началото та са били спасени но понеже не са "устояли", са загубили онова което са имали. Това не е така. "Заспиването" говори за две неща; главно че ще има "бавене" и ще настъпи "нощ". Темата за "устояване" изобщо не е засегната в тази притча. Ако тук се говори за устояване "до край", то и за разумните не може да се каже че са устояли до край, защото и те заспаха! Такова обяснение не взема предвид, че проблема на неразумните не беше само в "края". Те още от начало имаха проблем, който стана явен накрая. Те още от начало започнаха без масло, като се надяваха, че може да разчитат на собствения си светилник. Когато тържествената обява за идването на младоженеца ги събуди от съня им, те разбраха, че мъждукащата им светлина не беше достатъчна. Те бяха свикнали да заимстват, да се ръководят от човеци и да разчитат на другите, затова се обърнаха към разумните. Това разбира се не можа да ги ползва. Също маслото закупено от човеци се оказа съвсем безполезно, защото то не можеше да бъде друго освен човешки поучения, хуманизъм, или традиции по "човешки заповеди". Когато отидоха до вратата, тези неща не можаха да им послужат за "пропуск". Неразумните девици никога не бяха имали масло в съдовете си – те не бяха новородени.
Неновородени хора могат да вярват в Бог; могат да бъдат религиозни; да вършат добри дела, но не повече от това. Те могат да очакват Спасител, както и фарисеите очакваха; могат да спазват традиции; могат да бъдат членове на религиозни общества и редовни посетители на богуслужения. Не си спомням за случай, когато Исус поучaва и фарисеите да не присъстват там. Спасението е особено апелиращо за тях. Те винаги се трупаха и притискаха Исус дотолкова, щото истинските нуждаещи трудно можеха да се приближат до Него. Случаите с жената с кръвотечението и парализираният спуснат през покрива са ясна картина на това ( Лука 8:43-45 и Лука 5:19).
Външното и вътрешното в човека е постоянна тема в Библията. Светлината и тъмнината се употребяват в Божието Слово, като характеризиращи вътрешността или същността на човека. В Лука 11:33-35, Исус разисква за светлината като представя окото като вътрешността на човека, а тялото като външността. Непосредствено след тези думи, Той е поканен на обяд от един фарисей и обстановката се сменя, където на практика виждаме отношението и разликата между външното и вътрешното в човека. Фарисейската правда се състоеше във външните дела, но пренебрегваше вътрешното състояние.
Фарисеят беше извършил добро дело, да покани Исус и придружаващите Го на обяд. Въпреки това "светлината в него(фарисея) беше тъмнина." (ст.35)
Чистенето на външното никога не допринася за чистотата на вътрешното. (ст.39) То може само да донесе похвали от човеците. Следва 40 ст., където Исус ги нарече "неразумни", защото се уповаваха на лъжливи надежди. От тук до края на тази глава четем за непрестанно "горко" – това е участта на неразумните...